A repulés magasiskolája
Dtum: 2005. prilis 15. pntek, 10:00
Rovat: Vitorlázó


[kep1 21% left] Repülõs berkeken belül mindenki elismeri, hogy a repülés szabadságát és a kifinomult reptechnikát illetõen a vitorlázórepülés az, ami a legtöbb élményt nyújtja, a legtöbb tapasztalatot adja. Talán ezért alakult úgy, hogy többnyire a polgári vagy a katonai repülésben tevékenykedõ pilóták is ezzel a mûfajjal kezdték annak idején. Sokan közülük ma is aktívan repülnek vitorlával, karbantartják, fejlesztik tudásukat. Van, aki egész egyszerûen a szabad repülés élményére vágyik… Most a versenyzés világába kalauzoljuk el az érdeklõdõket.

Aki kedvet kap ehhez a sporthoz, és elkezdi tanulni, viszonylag hamar ráébred arra, hogy mekkora szakmai és persze fizikai kihívás a vitorlázó-távrepülés. Saját tudásunkra támaszkodva és a természet erõinek segítségével egy szép nyári napon több száz kilométert is megtehetünk leszállás nélkül – ami persze nem átlagos felkészültséget igényel a pilóta részérõl.
Az útvonalrepülés alapjait mindenki elsajátítja, aki szakszolgálati engedélyt („jogosítványt”) kap. És elõbb-utóbb mindenkiben felébred a versenyszellem: „Mitõl tudok ugyanazon a napon, ugyanolyan idõjárási körülmények között hosszabb távot repülni, mint a másik pilóta, vagy ugyanazt az útvonalat miként tudom rövidebb idõ alatt megtenni, mint õ?”

Hogyan készüljünk fel egy versenyre?
Elõször is szögezzük le: sok más mûfajjal ellentétben itt a versenyzést nem lehet elég fiatalon elkezdeni, és nem lehet belõle kiöregedni. Továbbá könnyen elõállhat olyan helyzet, hogy a tanítvány „elpáholja” a mestert. Lássuk, miben lehet segítségére a Horizont Repülõiskola a versenyezni vagy versenyre felkészülni vágyóknak. A vitorlázórepülõ versenyek általában 10–14 naposak. Az idõjárás nem mindig fogadja kegyeibe a résztvevõket, tehát nem lehet minden versenyszámot egyformán jó idõjárási körülmények között megrendezni. Ebbõl következik, hogy az eredményes versenyzõ nemcsak optimális meteorológiai feltételek mellett képes jó teljesítményt nyújtani, hanem „gyenge” idõben is. Ehhez azonban rengeteg gyakorlásra van szükség.
A 2005-ös szezontól egyedülálló alkalmat kínálunk azoknak, akik a versenyzésre vagy a felkészülésre keresnek lehetõséget! Ízelítõvel szeretnénk szolgálni azoknak, akiknek csupán távlati terveik között szerepel a versenyzés, esetleg szeretnének belekóstolni, minden tét nélkül.
Ez a lehetõség a májusban induló Heti futam-sorozat lesz. Felkészült versenyzõk, oktatók bevonásával várjuk az érdeklõdõket. Segítséget nyújtunk a meteorológiai elõrejelzésben, a feladatok kiírásában – akár egyénre szabottan –, és végül az egyik legfontosabb mozzanatban, a kiértékelésben. Mindennap pontozzuk az elért teljesítményt, és egy-egy futam végén eredményt hirdetünk. Az itt elért teljesítményeket leadjuk az éves értékelésû Magyar Vitorlázó Kupába. [kep2 75% left]

Hogyan zajlik egy vitorlázórepülõ verseny?
A versenyeknek – rendezzék õket bárhol a világon – különleges hangulata van. A résztvevõk tíz napon vagy két héten keresztül baráti, sõt családias légkörben hódolhatnak szenvedélyüknek. Itt ugyanis a kisegítõ személyzettõl a versenyzõkig kivétel nélkül mindenki rajong a repülésért! Kell-e ennél több a jó hangulathoz? Az sem elhanyagolható tényezõ, hogy az ember a természetben, kellemes környezetben és a barátai között tölti az idõt – utóbbinak fõleg akkor van jelentõsége, ha az idõ nem alkalmas repülésre. Ilyenkor jönnek a szabadidõs programok. A rendezõk figyelnek arra, hogy a látogatók, családtagok is jól érezzék magukat. Repülõiskolánk az idén negyedszer rendezi meg a Horizont Kupa Vitorlázórepülõ Bajnokságot. Saját repülõterünkön, Gyúrótól 2 kilométerre, gyönyörû környezetben várjuk az érdeklõdõket. A reptér fekvése és földrajzi elhelyezkedése – figyelembe véve a sportrepülést, akadályozó légtereket is – minden szempontból ideális az ilyen és ehhez hasonló rendezvények lebonyolítására. A helyszín könnyen megközelíthetõ az M7-es autópályáról (Martonvásár–Gyúró-kijárat).
Minden repülésre alkalmas napon egy-egy versenyszámot rendezünk. A napi teljesítményt pontszámmal értékeljük, és minden nap végén napi gyõztest hirdetünk.
A versenyt az nyeri, aki végül a legtöbb pontot tudhatja magáénak. Így olyan versenyzõ is lehet bajnok, aki egyetlen napi gyõzelmet sem aratott, viszont minden számban – függetlenül az idõjárástól – egyenletesen jó teljesítményt nyújtott.
A verseny záróünnepéllyel ér véget, ahol a bajnok átveheti méltó jutalmát, a gyõztesnek járó serleget (és más ajándékokat). A legjobban a következõ szezonban indulhatnak a nemzeti bajnokságon, mely határainkon belül a legnívósabb verseny, de minden évben számos külföldi versenyzõ is elõszeretettel látogatja õket.
Hagyomány nálunk az ifjúsági versenyzõk támogatása, fejlõdésük elõsegítése, valamint jelentõs mértékben hozzájárulunk a felmerülõ költségekhez. A kezdõ versenyzõk szereplését megkülönböztetett figyelemmel kísérjük. Tapasztalatainkat továbbadva igyekszünk hozzájárulni eredményes szereplésükhöz.
Nagyon fontos számunkra az utánpótlás-nevelés. Az elmúlt években „saját nevelésû” versenyzõket tudtunk indítani hazai és nemzetközi versenyeken. Ez továbbra is egyik fõ célkitûzésünk marad.
Repülõiskolánknál bárki, aki kedvet, tehetséget érez magában, a kezdõ szintrõl a nemzetközi versenyekig eljuthat!

Fejes Attila írása,
Fotók: Horizontaero-archív






A hr tulajdonosa: Vampair.hu
http://www.vampair.hu

A hr webcme:
http://www.vampair.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=271