Htimotor Htimotor Motoros srkny Kezdlap Merevszrny UL Forgszrny UL Mrepls Videk Galria

Version francaise Versiunea n romneste
 
Merevszárnyú UL

Dyn’Aero Jabiru, 227 kg, 240 km/h, 4 m/s!


Korszakalkotóan új technológiák igénybevétele nélkül is születhetnek nagyszerû teljesítmények. Erre bizonyíték a Dyn’Aero Jabiru 2200 motorral szerelt MCR ULC-je, melynek terhelhetõsége szinte az üres súlyának felel meg. Philippe Tisserant tesztje következik.

Beszállás után azonnal kényelemben érzem magam. A félig fekvõ helyzet, amely valahol a modern siklórepülõk szinte fekvõ és a 70-es évekbeli repülõk függõleges ülésszöge közt helyezkedik el, mindenkinek megfelelõ. Az ülés jól kialakított formájának köszönhetõen a vékony szivacsréteg ellenére is kényelmes. A mûszerfal minden felesleges cirádától mentes. Talán csak egy vario hiányzik, ami persze nem nélkülözhetetlen, de jól jöhet egyes, kényesebb légterekben a repülési magasság pontos betartásához. A motor pöccre indul. Az oldalkormány-pedálok és az elsõ kerék összeköttetésének, valamint a központi konzolon elhelyezett kis karokkal aktiválható differenciálfékeknek köszönhetõen könnyû a kormányzás. A dobfékek meglepõen hatásosak, és az ultrakönnyû kategóriában tökéletesen elegendõek is, ne feledjük, hogy csak 450 kilónyi tömeget kell megállítaniuk, maximum 65 km/h sebességnél! A földet érés után mindössze 7 másodpercre van szükség a megállásig, így strapabíróságuk sem fontos tényezõ. Az engem kísérõ Paul Prudent-nal ellenõrizzük a gyújtást, az elektromosan állítható féklapok 15°-os szögét, és indulás az erõs, a pálya tengelyétõl csaknem 60°-kal eltérõ szélben. Nagy meglepetésemre 5 másodpercen belül a levegõben vagyunk, ebben persze a szél is segített. Háromszáz láb magasságban becsukjuk a féklapokat. Az alsóbb légréteg kissé összeráz minket, amint nyugalmasabb magasságba érünk, mérem az emelkedést: 3500 és 4500 közti fordulaton 4,5 m/s. Folytatjuk az emelkedést úgy 6-700 lábig, a felhõk fölé emelkedve. 200 km/h kijelzett sebességre állunk be, 2900 ford/perc fordulatszám mellett. Még a zöld íven belül vagyok, ideális a mérésekhez. Nagy csalódásomra nem sikerül pontosan megmérnem az orsózó szögsebességet, annyira gyors, hogy a szokásos 90° helyett 180 vagy 360 °-on kellene mérnem. Egy 3 másodperc alatt végrehajtott palástorsó után abban azért megállapodunk, hogy 90°/s-nál jóval gyorsabb.
Az orsóban való stabilitás egészen 45°-ig pozitív. Az MCR legyezõirányban is stabil, az oldalkormányon lévõ két nagy rugónak köszönhetõen. Elengedett bottal a hosszirányú stabilitás szintén pozitív, ami egyrészt a tömegelosztás gondos kidolgozásának, másrészt a vezérlõszervek rugós kompenzálásának köszönhetõ.
Összességében elmondhatjuk, hogy a vezérlõszervek mindhárom tengelyen egységesen reagálnak, a sebesség növekedésével arányosan nagyobb erõkifejtést igényelve. Az én ízlésemnek tökéletesen megfelelnek, de egyszerû beállításokkal bárki „testre szabhatja” õket.
7600 lábon 235 km/h sebességet mérek a GPS-en; ez a teljesítmény a konkurencia 100 lóerõs Rotax motorjaival vetekszik! Alacsony sebességnél ugyanilyen ragyogóan teljesít a gép, az átesési sebesség 77 km/h behúzott és 60 km/h kiengedett féklapokkal. Az átesés közeledtére markáns jelek figyelmeztetnek, a magasságvesztés körülbelül 30 méter. Egyes gépeket felszereltek az átesést finomabbá tévõ berendezésekkel, de ezáltal vesztenek is néhány km/h-t. Ízlések és pofonok…
A széles sebességtartományt figyelembe véve a behelyezkedés némileg sajátos módszereket igényel. Az MCR-ek teljesítményét figyelembe véve, nem tanácsos például hátszélben süllyedni, jobb egy enyhe emelkedéssel elkoptatni a sebességet még a pályához érkezés elõtt. Ily módon könnyedén elérjük a féklapok nyitásához szükséges sebességet. A rövidebb leszállópályák esetében a féklapok utolsó fokozata gyorsulás nélkül jelentõs süllyedést tesz lehetõvé. A féklapok általam egyébként elvben nem kedvelt elektromos vezérlése minden manõvernél lehetõvé teszi azt a kis késleltetést, ami a hatékonyságukat tekintve nem jön rosszul. Leszállás után indulunk ellenõrizni a súlyadatokat. A hangárban az elektromos mérleg kiürített üzemanyagtartálynál 226-227 kg-ot mutat. Ebben a súlyban már benne van minden folyadék, maximális olajszint és a tankban fennmaradó benzin is. Ami a mûszerezést illeti, minden alapvetõ VFR és a Jabiru által elõírt motorellenõrzõ mûszer megtalálható. Ehhez jön még egy Becker rádió és egy Micro Air transzponder, mindkettõ 58 mm átmérõjû. Ennyivel egy átlagos pilóta tökéletes biztonságban repülhet.
Ez a figyelemre méltó súly nem valami különleges merevítési technikának vagy spéci alkatrészeknek köszönhetõ. Maga a váz széria, csupán a „felöltöztetésén” módosítottak. Ezen a példányon a szokásos gelcoat réteg hiányzik, amely egyébként a kompozitanya-gok gyártása során történõ mikrobuborék-
képzõdést hivatott elkerülni. Ez esetben ezt a szerepet az alapozóréteg tölti be, ezzel máris 2-3 kg súlyt nyertek. A Jabiru motor szintén sokat számít, mivel a Rotax 912 SFR-hez képest vagy 12 kg-mal könnyebb; a mûszerfalat szokás szerint díszítõ keretek elhagyása újabb nyereség. A kábelek hosszának és átmérõjének optimalizálása szintén jó néhány dekát jelent mínuszban.
Az általam kipróbált gép tele tankkal 168 kg súlyt visz el, tehát mondjuk két 84 kilós pilóta több mint 1000 kilométert tehet meg, a standard 45 perces biztonsági tartalékhoz nem is nyúlva. Ez már így is jól hangzik, és a jelenlegi „vegyes” funkciójú Evra fa légcsavar kifejezetten utazásra optimalizált változatra való lecserélésével még fejleszthetõ.
A súlycsökkentés nem jelenti a kényelmi elemek elhagyását sem. A vezérlõszervek komplettek, külön kormánnyal és gázkarral. A trim és a féklapok elektromosan állíthatóak, finoman hangolhatók. Az ülések magassága és dõlésszöge változtatható, az oldalkormánypedálokat, akár egy vitorlázógépen, repülés közben állíthatjuk. Az ajtó nyitása-zárása igazi luxusként pneumatikus rásegítéssel mûködik, kényelmes és biztonságos.
Természetesen a Dyn’Aero minden modelljéhez kifejlesztett olyan speciális kiegészítõket, mint például a kompozit, kevlar-szénszálas felnik vagy a bár bovdennel vezérelt, de nagyon hatékony dobfékek A gép kis mérete mellett ez a pehelysúly egyik „titka”.
Ha kötözködni akarnánk, erõs fényben észrevehetünk a szárnyakon és ívelõlapokon néhány hullámot. Az MCR nem alkalmazza a „szendvicstechnikát”, a burkolatokat egyszerû vákuumos eljárással készítik, a merevséget klegcell bordákkal érik el. A Dyn’Aero állítása szerint ez az egyetlen módszer a súly hatékony csökkentésére, és el is hihetjük nekik.
A Jabiruval szerelt modell után kipróbálhattam Paul Prudent „full extrás” saját gépét is. A Rotax 912 S (FR) motor, a mentõernyõ, az oleopneumatikus futómû és az IFR pilótákat is sárga irigységbe döntõ mûszerfal ellenére is csak 290 kg-ot nyom. Az ideális pilótasúlyú, 60 kg-os Paul tehát tele tank mellett még mindig 80 kiló pluszüzemanyagot vagy poggyászt vihet magával anélkül, hogy átlépné a 472,5 kg bûvös határt.
A Jabiruval szerelt verzióra visszatérve, ékes bizonyíték arra, hogy az UL-szabályozás kereteit a szilárdság és megbízhatóság feláldozása nélkül is be lehet tartani, ráadásul nagyon jó teljesítményû és kellemes gépek is születhetnek a megszabott határok betartása mellett is.

Szöveg: Philippe Tisserant
Kép: Dyn’Aero


 
Belps
   

Kapcsold linkek
   

Hr rtkelse
   

Parancsok
   

Kapcsold rovatok

Merevszárnyú UL

Tartalomkezelõ rendszer: © 2004 PHP-Nuke. Minden jog fenntartva. A PHP-Nuke szabad szoftver, amelyre a GNU/GPL licensz érvényes.
Oldalkszts: 0.16 msodperc